Pre-loader

Zeytinyağı ve Tuzla Tavada Sotele

Soğuk sıkım, erken hasat natürel sızma zeytinyağı ile kuşkonmazın sağlık dolu enfes birlikteliği!

Kuşkonmazları yıkayıp alt uçlarındaki sert kısımları 2-3cm kadar kesin. Bir sebze soyacağı yardımıyla mızrak şeklindeki uç kısımlarının altından diplerine doğru yaklaşık alt 1/3 kısmı olacak şekilde, sıyırarak temizleyin.

Temizlenmiş kuşkonmazları yaklaşık 5 santim kadar uzunluklarda doğrayın. Sürgün uzunluğuna göre, 2 veya 3 eşit uzunluğa bölünebilir. Servis aşamasındaki tercihinize bağlı olarak, kuşkonmazı doğramadan da bütün haliyle soteleyebilirsiniz.

200gr. kuşkonmazı tavada, 2 çorba kaşığı zeytinyağında çevirin. Kuşkonmazları tavaya atmadan önce zeytinyağını kızdırın. 1-2 kez çevirdikten sonra içine 4-5 diş sarımsağı ve tuz ekleyin.

Tek başına enfes

Yüksek ateşte 5-6 dakika pişirin. Rengi değişen ve hafif yumuşamaya başlayan kuşkonmazları ana yemek yanında sıcak olarak servis edin; ya da önceden haşladığınız makarnayı üzerine ekleyip karıştırın. Servis ederken üzerine rendeleyeceğiniz parmesan peyniri ile mükemmel bir makarna sosu yaratacaksınız.

Parmesan ile buluştuğunda

 

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için Gizlilk Sözleşmemizi okuyabilirsiniz.

Pre-loader