Pre-loader

Tereyağıyla Tavada Sotele

Mis kokulu tereyağı ile soteleyerek kuşkonmazın lezzetine, lezzet katın!

Kuşkonmazları yıkayıp alt uçlarındaki sert kısımları 2-3cm kadar kesin. Bir sebze soyacağı yardımıyla mızrak şeklindeki uç kısımlarının altından diplerine doğru yaklaşık alt 1/3 kısmı olacak şekilde, sıyırarak temizleyin.

Soyulmuş, sert olan kökleri kesilmiş kuşkonmazları yaklaşık 5 santim kadar uzunluklarda bölün. Sürgün uzunluğuna göre, 2 veya 3 eşit uzunluğa bölünebilir. Servis aşamasındaki tercihinize bağlı olarak kuşkonmazı doğramadan, bütün olarak da soteleyebilirsiniz.

Tencere ya da tavanın dibine yayılacak şekilde az miktar suyu kaynatın. Kısa bir ön haşlama yapacağız.

Kaynayan suya hazırladığınız kuşkonmazların tamamını koyup, tuz ve tercihinize göre karabiber ekleyiniz. Bir iki kere karıştırıp tencerenin kapağını kapatın.

3-4 dakika kadar pişirdikten sonra, bir bıçağın ucunu batırarak piştiğini kontrol ediniz. Kolaylıkla batıyorsa tereyağını ilave edip hafif karıştın.

Tencerenin kapağı açık olarak 4-5 dakika kadar daha pişirin.

Tenceredeki pişmiş kuşkonmazları bir tabağına aktarıp, arzuya göre üzerine rendelenmiş parmesan peyniri ile ve sıcak olarak servis yapın.

Sotelenmiş kuşkonmaz yatağı üzerine, ne dilerseniz...

YUMURTA VE KUŞKONMAZ AŞKI

Kuşkonmazların dibindeki sert kısmı elle kırıp ya da kesip atın. Kalan kısmını iri parçalara bölün. Küp küp doğranmış soğanı tereyağında kavurun. Bir kaç parçaya bölünen kuşkonmazları ekleyin ve kavurmaya devam edin. Kuşkonmazlar yumuşamaya başlayınca, ancak diriliğini kaybetmeden tuzu ve biberi de içine katılmış çırpılmış yumurtayı ekleyin. Birlikte 1 dakika daha pişirip sıcak olarak servis edin.

Diğer bir seçenek, soğan kullanmadan kuşkonmazları tereyağında doğrudan kavurup yumurtayı çırpmadan üzerine kırmaktır:)

Yumurta ve kuşkonmaz

Yumurta ve kuşkonmaz her zaman birini tamamlayan lezzetler olmuştur. Ege ve Akdeniz bölgelerimizde en çok tercih edilen tüketim şeklidir.

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için Gizlilk Sözleşmemizi okuyabilirsiniz.

Pre-loader