Leziz bir kaçamak, hala sağlıklı olabilir mi? ATIŞTIRMALIK KITIR KUŞKONMAZ

Yılların ofis yaşamı alışkanlıkları, geç akşam yemekleri, “sosyal” tabir edebileceğim miktarda şarap tüketimi ile serde Egelilik olunca, tabiî ki bembeyaz rakı sofraları… Kaçınılmaz Son: fazla kilolar!!! 35 inden sonra öyle iki egzersiz üç gün yediklerine dikkat et ile de bir anda gitmiyorlar, yapıştı kaldı üzerime. Profesyonel işimden istifa ettim ve çiftçi oldum ki bu kendime yaptığım en büyük iyilikti! Spora başladım ve varlığını unuttuğum kaslarım gacur gucur yavaştan çalışmaya başladı… Bu da artı puan! Tarlada çalışmak öyle sıradan bir beden aktivitesi değil.. Akşam eve döndüğünde müthiş bir ruh huzuru ile yatağı öpüyor insan!

En önemlisi beslenme alışkanlıklarımı yeniden yapılandırma sürecine girmiş olmak!

Zira bizim köyde en büyük tehlike evde odun ateşinde yapılan bazlamalarının üzerine katman katman sürülüp itina ile emdirilen mis tereyağları, doğal besleniyorum derken temiz havayla birlikte açılan iştah eşliğinde eskisinden de fazla yemek… Bu konuda fiziksel, duygusal, sağlıksal en büyük yardımcım mevsiminde sınırsız tüketmeye başladığım deneme tarlamdaki kuşkonmazlar! Düşük kalorisi, verdiği yüksek enerji ve sindirim sistemine etkisi ile can dostum!

Ancak hala sık tekrar eden bir durumum var ki, o da gem vuramadığım atıştırma ihtiyacı..!  Akşamüzerleri gün batımında ufak bir kaçamak yapıp günün yorgunluğunu atamayacaksak, ne anladım ben bu işten!

Harika bir çözümü var bu işin.. Hala besleyici, hem de sağlıklı;)

Çok sevdiğim Kuşkonmaz tempura için derin yağda kızartma yapmaktan vazgeçtim. En azından her üç seferin birinde;)

Bebekleri en leziz ve hafif halleri ile muhafaza edip direkt fırına verdim, taki mutlak gevrek kusursuzluğuna ulaşıncaya kadar da pişirdim. Sonuç: Muhteşem!

MALZEMELER:

 • 1 kâse ufalanmış ekmek kırıntısı
 • 1/2 kâse rendelenmiş Parmesan peyniri
 • Tuz ve toz karabiber
 • 1 demet kuşkonmaz (ayıklanmış*)
 • 1/2 kâse un
 • 2 yumurta (çırpılmış)

YAPILIŞI:

 1. Fırını 130 derecede ısıtın. Bir parça yağlı kâğıdı, hafif yağlayın.
 2. Geniş bir kâsede ufalanmış ekmek ve rendelenmiş parmesan peyniri, tuz ve karabiber ile birlikte karıştırın; bir köşeye ayırın.
 3. Kuşkonmazları önce una bulayın, ardından çırpılmış yumurtaya batırın. Sonra hazırladığınız peynir karışımına bulayarak üzerlerinin tam olarak kaplanmasını sağlayın.
 1. Kuşkonmazları tek sıra pişirme kâğıdının üzerine yerleştirin. Önceden ısıttığınız fırına verin.
 2. 10-12 dakikada; altın kahverengine dönüşüp kıtırlaştığını gördüğünüz zaman pişmiş olacaklardır.
 3. Hemen ve sıcak servis edin.

 

*Kuşkonmaz Nasıl Ayıklanır?

Kuşkonmazları yıkayıp alt uçlarındaki sert kısımları 2cm kadar kesin. Bir sebze soyacağı yardımıyla çiçekli kısımlarının altından -kalın kabuklarının olduğunu gördüğünüz yerden itibaren- kök kısmına doğru yaklaşık alt 1/3 kısmı olacak şekilde kabuğunu sıyırarak temizleyin.

ETİKETLER:

Bir Yorum Bırak

Lütfen dikkat, yorumlar yayımlanmadan önce onaylanmalıdır.