FAYDALAR

VİTAMİN VE MİNERAL DEPOSU

Yeşil kuşkonmaz öncelikli olarak antioksidan ve folik asit yönünden zengin; A, B1, B2, B6 ve C vitaminleri kaynağı, bol lifli bir sebzedir. Fosfor ve potasyum içerir.

ANTİOKSİDAN CENNETİ

Vücut sistemlerinizde detoks görevi görür;  anti-aging yani yaşlanma karşıtı özelliği vardır.

Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardım eder.

Ayrıca sinirlilik, yorgunluk ve depresyon tedavisinde yardımcı olur.

FOLİK ASİT ZENGİNİ

Hamileler ve çocuk yapmayı düşünenler bolca yemeli!

Özellikle hamile kalmayı düşünüyorsanız veya hamileliğin erken safhalarındaysanız kuşkonmazı öğünlerinizden eksik etmeyin. Çünkü içerdiği folat hücrelerin düzgün bölünmesi için gereklidir. Folat olmazsa fetüsün sinir sistemi hücreleri düzgün şekilde bölünmez. Hamilelikte folat tüketimine en büyük yardımcınız, kuşkonmaz olacaktır!

Süt üretimini uyardığı için emziren anneler için de oldukça faydalı bir besindir.

KALORİSİ DÜŞÜK: DİYETİNİZ İÇİN DOĞRU TERCİH!

Hem çok besleyici, hem de çok hafif
100G kuşkonmaz, sadece 23 kalori enerji içerir.

LİF DEPOSU

Kuşkonmazın düzenli tüketimi lif açısından zengin olduğu için, bağırsak hareketliliğini artırır.

4
ÖDEM ATTIRICI, DOĞAL İDRAR SÖKTÜRÜCÜ

Potasyum açısından zengin iken, düşük miktarda sodyum içerir. Asparagin denen aktif bir amino asit ile birlikte içindeki mineraller sayesinde etkili bir diüretik ilaç haline gelir, güçlü bir idrar söktürücü ve ödem attırıcı etki taşır.

ARTİRİT, ROMATİZMA, ADET DÖNEMLERİNDE TERCİH EDİLMELİ  

Tarihsel olarak kuşkonmaz artirit ve romatizma gibi şişkinliklerin tedavisinde kullanılmıştır ve PMSa (adet öncesi sendrom) bağlı su toplanmasına (ödem) da iyi gelir.

SAĞLIKLI BAĞIRSAK FLORASI

Bitkisel mineraller açısından zengindir. Ayrıca sindiremeyen bir karbonhidrat olarak adlandırılan inulin içerir. Ancak kalın bağırsakta yaşayan Bifidobacteria ve Laktobasillerin gibi bazı sağlığa faydalı bakteriler bu karbonhidrattan beslenir. Dolayısıyla kuşkonmaz yiyerek inülin alımı, zararlı bakterilerin gelişimini önleyen faydalı bakterilerin sayısını artırır.

KALBE DOST

Kuşkonmaz folattan çok zengin olduğu için kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. 1 porsiyonunun günlük folat ihtiyacının yüzde 66’sını karşıladığı bilinmektedir. Kalp hastalarının ortalama yüzde 20-40’ında gözlenen homosistein yükselişlerinin günde 400 mikrogramlık folat alımları ile yüzde 10 oranında azalabileceği gözlenmiştir. Bu doğrultuda kalp hastalıklarının oldukça yüksek olduğu ülkemizde koruyucu önlem olarak besinlerle doğal folat alımı çok önemlidir.

3

KAN ŞEKERİNİ DENGELEMEYE YARDIMCI

Glisemik indeksinin düşük, posa içeriğinin yüksek olmasından dolayı kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olan kuşkonmazın, diyabet hastaları için de yararlı olduğu söylenmektedir.

ETKİLİ BİR AFRODİZYAK

Avrasya topraklarında yetişen, Antik Yunan ve Romalılardan beri çok sevilen, kıymetli bir besin kaynağı olan kuşkonmazın, testosteron üretimine yardımcı cinsel olarak uyarıcı bir besin olduğu da keşfedilmiş. Romalılardan günümüze, afrodizyaklar listesinde adı hep ilk sırada yer alıyor.

KATARAKT VE DİĞER GÖZ SORUNLARINI ÖNLEMEYE YARDIMCI

Böbrek ve gut hastaları daha az tüketmeli ya da tamamen kesmeli!

Böbrek sorunu veya gut problemleri olan kişilerin kuşkonmaz gibi pürin içeren yiyecek tüketimlerini kısıtlamaları veya kesmeleri gerekir. Pürinden çabuk etkilenen kişilerin bu maddeyi çok almaları sağlık sorunlarına yol açar. Vücutta fazla pürin birikimi fazla ürik asit birikimine yol açar. Ürik asitle bağlantılı sorunların iki örneği ise gut hastalığı ve böbrek taşı oluşumudur.

BANA ULAŞIN

Gün içinde genellikle tarlada oluyorum. Cep telefonumu her an yanımda taşımaya tövbe ettim.
Onun için lütfen e-posta gönderin.