ZEYTİNYAĞI VE TUZLA
TAVADA SOTELE

Kuşkonmazları yıkayıp alt uçlarındaki sert kısımları 2cm kadar kesin. Bir sebze soyacağı yardımıyla çiçekli kısımlarının altından -kalın kabuklarının olduğunu gördüğünüz yerden itibaren- kök kısmına doğru yaklaşık alt 1/3 kısmı olacak şekilde kabuğunu sıyırarak temizleyin.

Kabukları soyulmuş, sert olan kökleri kırılıp çıkarılmış kuşkonmazları yaklaşık 5 santim kadar uzunluklara kesiniz. Aldığınız sebzenin uzunluğuna göre, 2 veya 3 eşit uzunluğa bölünebilir. Servis aşamasında tercihinize bağlı olarak kuşkonmazları kesmeden de bütün haliyle soteleyebilirsiniz.

200gr. kuşkonmazı tavada, 2 çorba kaşığı zeytinyağında çevirin. Kuşkonmazları tavaya atmadan önce zeytinyağını kızdırın. 1-2 kez çevirdikten sonra içine 4 diş sarımsağı ve tuz ekleyin.

16

Yüksek ateşte 5-6 dakika pişirin. Rengi değişen ve hafif yumuşamaya başlayan kuşkonmazları ana yemek yanında direkt sıcak olarak servis edin; ya da önceden haşladığınız makarnayı üzerine ekleyip karıştırın. Servis ederken üzerine rendeleyeceğiniz parmesan peyniri ile mükemmel bir makarna sosu yaratacaksınız.

17

Ya da kuşkonmazın yumurta ile mükemmel uyumu için daha yaratıcı bir tarife geçin!

Kuşkonmaz; tavada zeytinyağı, sarımsak ve tuzla birlikte hafif karamelize olmaya başlayınca 1 çorba kaşığı soya sosunu yavaş yavaş ekleyin. Sonra 1 çorba kaşığı susam koyun, hafif pembeleşince 2 adet yumurtayı üstüne kırın ve tekrar bir çorba kaşığı soya sosu ekleyin. Sonra yemeğinizi çevirin ve yumurta fazla kurumadan altını kapatıp tek başına afiyetle yeyin.

BANA ULAŞIN

Gün içinde genellikle tarlada oluyorum. Cep telefonumu her an yanımda taşımaya tövbe ettim.
Onun için lütfen e-posta gönderin.