TEREYAĞIYLA
TAVADA SOTELE

Kuşkonmazları yıkayıp alt uçlarındaki sert kısımları 2cm kadar kesin. Bir sebze soyacağı yardımıyla çiçekli kısımlarının altından -kalın kabuklarının olduğunu gördüğünüz yerden itibaren- kök kısmına doğru yaklaşık alt 1/3 kısmı olacak şekilde kabuğunu sıyırarak temizleyin.

Kabukları soyulmuş, sert olan kökleri kırılıp çıkarılmış kuşkonmazları yaklaşık 5 santim kadar uzunluklara kesiniz. Aldığınız sebzenin uzunluğuna göre, 2 veya 3 eşit uzunluğa bölünebilir. Servis aşamasında tercihinize bağlı olarak kuşkonmazları kesmeden de bütün haliyle soteleyebilirsiniz.

Tencere ya da tavanın dibine yayılacak şekilde az miktar suyu kaynatınız. Kısa bir ön haşlama yapacağız.

Kaynayan suya hazırladığınız kuşkonmazların tamamını koyup, tuz ve tercihinize göre karabiber ekleyiniz. Bir iki kere karıştırıp tencerenin kapağını kapatınız.

3-4 dakika kadar pişirdikten sonra, bir bıçağın ucunu batırarak piştiğini kontrol ediniz. Kolaylıkla batıyorsa tereyağını ilave edip hafif karıştınız.

Tencerenin kapağı açık olarak 4-5 dakika kadar daha pişiriniz.

Tenceredeki pişmiş kuşkonmazları bir tabağına aktarıp, arzuya göre üzerine rendelenmiş parmesan peyniri serpiniz ve sıcak olarak servis yapınız.

10

YUMURTA VE KUŞKONMAZ AŞKI

Kuşkonmazların dibindeki sert kısmı elle kırıp ya da kesip atın. Kalan kısmını iri parçalara bölün. Küp küp doğranmış soğanı tereyağında kavrun. Bir kaç parçaya bölünen kuşkonmazları ekleyin ve devam kavrun. Kuşkonmazlar yumuşamaya başlayınca, ancak diriliğini kaybetmeden tuzu ve biberi katılmış çırpılmış yumurtayı ekleyin. Birlikte 1 dakika pişirip sıcak olarak servis edin.

Diğer bir seçenek, soğan kullanmadan kuşkonmazları tereyağında direkt kavurduktan sonra yumurtayı çırpmadan üzerine eklemek olacaktır.

11

Yumurta ve kuşkonmaz her zaman birini tamamlayan lezzetler olmuştur. Ege ve Akdeniz bölgelerimizde en çok tercih edilen tüketim şeklidir.

 

 

BANA ULAŞIN

Gün içinde genellikle tarlada oluyorum. Cep telefonumu her an yanımda taşımaya tövbe ettim.
Onun için lütfen e-posta gönderin.