Gökova’nın havası suyundan mı, baharda doğanın coşturduğu envaiçeşit otla beslenmelerinden mi, bizim köylerin ineklerinin sütünden yoğurt, o yoğurdun kremasından da enfes tereyağları yapılır. Babaannemden kalma alışkanlık, biz bu tereyağını alıp, sade yağ yaparız. Yani tereyağının özünü, sütün saf yağını elde ederiz. Buzdolabına bile gerek yoktur saklamak için, kilerin serin bir köşesine dizi dizi sıralanır kavanozlar… Gerçi çok da beklemezler. O zamanlar her yemeğin içinde, hatta biraz da kuyruk yağı katıp kullanır babaannem.

Sade yağ, hala kahvaltı soframızın baş tacı, sebze-et soteleri başta tüm yemeklerin temel taşı, pilavın olmazsa olmazı, fırına giren ne varsa içindeki derin lezzetlerin sırrı…

Sade yağı, bizim mutfaktan çıkarıp sofranıza taşımaya karar vermem,  kuşkonmaz sayesinde… Kuşkonmazı sade yağda sotelerken dedim ki kendime, bu lezzeti paylaşmamak, büyük bencillik! Ayrıca ben iyi bir aşçı değilim. Oysaki doğru malzemeler en saf haliyle bir araya gelince mucizeler ortaya çıkıyor.

Babaannem, vefat ettiği 96 yaşına dek bunu çok iyi biliyordu…

Günümüzün şefleri de çok iyi biliyor. Mesela kuşkonmaza bir hollandez sos yapacaksın, mutlaka sade yağ ile yapacaksın… Sade yağ, yemeklere derin ve kuvvetli bir lezzet veriyor. Pişirdiğiniz yemeğe, 1 veya 2 tatlı kaşığı dahi yeterli oluyor.

En basit şekliyle ifade edecek olursak:

Tereyağ = Kuru Madde + Süt Yağı + Su

Sade Yağ= Tereyağ – Kuru Madde – Su

Taze, tuzsuz, doğal tereyağını düşük ısıda sebatla işlemek suretiyle, içindeki süt kalıntılarını ayrıştırıp içindeki suyu buharlaştırınca geriye altın renkli sıvı sade yağ kalıyor.

Sonuç; nem, laktoz ve kazeinden arındırılmış %99,7 saflıkta süt yağı!

Daha bitmedi! Fazlası var…

Yağlar, bize yoğun bir enerji kaynağı sunarlar. Açlık hissetmeden ve kan şekeri seviyemizi düşürmeden, doygunluk hissi sağlarlar. Yağlar, hücre zarlarının yapılanması ve çeşitli hormonların işlevi için gereklidir. İlave olarak, yağda çözünebilen vitaminleri taşıyıcı rol oynarlar. Bu nedenle, vücudumuzdaki birçok fonksiyon için gereklidir.  Kabaca 1950’lerden beri, daha düşük yağ içeren beslenme alışkanlıklarına doğru bir trend görüyoruz. Bitkisel yağların (soya, mısır ve kanola) kullanımındaki artış ve hayvanlardan sağlanan doymuş yağların (tereyağı) kullanımındaki azalma, doymuş yağlar veya kolesterolün kroner kalp rahatsızlıklarının doğrudan sebeplerinden olduğu kanısından doğmuştur. İlginçtir ki, kalp hastalığı 1920li yıllarda nadirdi, oysa şimdi, bu durum çok yaygın. Yeni yapılan araştırmalar artık açıkça kanıtlamaktadır ki, rafine bitkisel yağlar ve hidrojene edilmiş yağlar (margarin) ile şeker ve beyaz un gibi rafine edilmiş karbonhidratlar kalp hastalığının asıl sebepleri…

Oysaki tereyağının da ötesinde, lezzetini de bir kenara koyalım, tereyağının saflaştırılmış ve sadeleştirilmiş hali olan sade yağın faydaları oldukça sarsıcı!

*Saflık! Sade yağ, zararlı hidrojenlenmiş yağlar, suni katkı maddeleri, koruyucular veya trans yağlar kesinlikle içermez.

*Yüksek Yanma Isısına Sahiptir. Sade yağın, yani arıtılmış tereyağının diğer yağlara oranla yanma derecesi yüksektir. (240 °C ) Yağlar yanmaya başladıklarında sağlığa oldukça zararlı serbest radikaller üretirler. Bu nedenle yanma derecesi yüksek sade yağ ile rahatlıkla yemeklerinizi pişirebilir; tavada sote ya da fırında ızgara için kullanabilirsiniz.

*Kolay Bozulmaz. İçinde bulunan nem çıkarıldığı için çok dayanıklıdır. Isıtıldığında, normal tereyağ gibi köpürmeyen, yanmayan, tortu oluşturmayan bir yağdır.

*Yağda Eriyebilen Vitaminler İçerir ve Vitaminlerin Emilimini Destekler. Sade yağ, bizi sağlıklı tutmada önemli rol oynayan ve yağda çözünen A, E, D ve K vitaminleri açısından zengindir. Bir kaşık sade yağ; kemik, beyin, kalp ve bağışıklık sistemi işlevi için kritik olan bu kritik vitaminlerin sağlıklı bir karışımını sunar.

*Enerji Kazanımı ve Kilo Vermeye Yardımcıdır. Hazır enerjinin, mükemmel bir kaynağıdır. Sade yağ, çoğunlukla kısa zincirli yağlı asitlerden oluşur; bu yağlar, vücutta yağ olarak depolanmak yerine enerjiye hızlı bir şekilde dönüşür.

*Sağlıklı Sindirim Yolu ve Bağırsak Duvarı. Sade yağ, diğer yağların aksine, kısa zincirli bir yağ asidi olan bütirik asit yönünden de zengindir. Faydalı bağırsak bakterileri, lifi bütirik asite dönüştürürler ve bu asidi enerji ve bağırsak duvarı koruyucusu olarak kullanırlar. Sağlıklı bir sindirim için, sade yağ tüketerek bütirik asidi doğrudan almak çok daha iyidir.

Şimdi bu enfes yağa, iade-i itibar vakti !

Üretmek bağımlılık yapan enfes bir doyum, sizlerle paylaşmak ise heyecanımızı katlayarak çoğaltan en büyük keyif!

BANA ULAŞIN

Gün içinde genellikle tarlada oluyorum. Cep telefonumu her an yanımda taşımaya tövbe ettim.
Gün içinde telefon ile bana ulaşamazsanız, akşam saatlerinde tekrar aramayı deneyin ya da e-posta gönderin lütfen.